Given:
loan amount = 300
finance charge = 20
term = 14 days.
To solve for APR.
<span>1. Divide the finance charge by the loan amount.
20/300 = 0.0667
2. Multiply the result by 365.
0.0667 x 365 = 24.35
3. Divide the result by the term of the loan.
24.35/14 = 1.74 (APR in decimal format)
<span>
4. Multiply the result by 100.
1.74 x 100 = 174% APR</span></span>
Answer:
There is a 2.28% probability that it takes less than one minute to find a parking space. Since this probability is smaller than 5%, you would be surprised to find a parking space so fast.
Step-by-step explanation:
Problems of normally distributed samples can be solved using the z-score formula.
In a set with mean
and standard deviation
, the zscore of a measure X is given by

After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X.
Also, a probability is unusual if it is lesser than 5%. If it is unusual, it is surprising.
In this problem:
The length of time it takes to find a parking space at 9 A.M. follows a normal distribution with a mean of 7 minutes and a standard deviation of 3 minutes, so
.
We need to find the probability that it takes less than one minute to find a parking space.
So we need to find the pvalue of Z when 



has a pvalue of 0.0228.
There is a 2.28% probability that it takes less than one minute to find a parking space. Since this probability is smaller than 5%, you would be surprised to find a parking space so fast.
<em>Greetings from Brasil...</em>
According to the question of the statement, we can conclude that
PQ = 2B
QR = 2B
PR = base = B
Perimeter = P = 105
P = PQ + QR + PR
105 = 2B + 2B + B
B = 21
<h2>PQ = 2B = 42</h2><h2>QR = 2B = 42</h2>
58 stamps is the number she gets each week. So if she went for one week, 58*1=58. 58*2=116 and so on. Because we don't know the exact number of weeks, we say 58w or 58*w because you multiply however many number of weeks she collects.