Answer:

Explanation:
The general equation for position of Simple harmonic motion is given as:
........(1)
where,
x = Position of the wave
A = Amplitude of the wave
ω = Angular velocity
t = time
In this case, the amplitude is just half the range,
thus,
(Given range = 3cm)
A = 1.5 cm
Now, The angular velocity is given as:

Where, T = time period of the wave =0.27s (given)

or

so, at time t = 55 s, the equation (1) becomes as:

on solving the above equation we get,

here the negative sign depicts the position in the opposite direction of +x
Answer:
(c) +6.67
Explanation:
f1 = 10 cm
f2 = 20 cm
u = Object distance = 15 cm
Distance between lenses = 20 cm
For first lens image distance

Distance from second lens is 10 cm to the right

The final image will appear as +6.67 cm
The relationship between resistance R and resistivity

is

where L is the length of the wire and A its cross section.
The radius of the wire is half the diameter:

and the cross section is

From the first equation, we can then find the length of the wire when

(copper resistivity:

)
Answer:
2046.37 kPa
Explanation:
Given:
Number of moles, n = 125
Temperature, T = 20° C = 20 + 273 = 293 K
Radius of the cylinder, r = 17 cm = 0.17 m
Height of the cylinder, h = 1.64 m
thus,
volume of the cylinder, V = πr²h
= π × 0.17² × 1.64
= 0.148 m³
Now,
From the ideal gas law
we have
PV = nRT
here,
P is the pressure
R is the ideal gas constant = 8.314 J / mol. K
thus,
P × 0.148 = 125 × 8.314 × 293
or
P × 0.148 = 304500.25
or
P = 2046372.64 Pa = 2046.37 kPa
Answer:
d. at the same velocity
Explanation:
I will assume the car is also travelling westward because it was stated that the helicopter was moving above the car. In that case, it depends where the observer is. If the observer is in the car, the helicopter would look like it is standing still ( because both objects have the same velocity). If the observer is on the side of the road, both objects would be travelling at the same velocity. Also recall that, velocity is a vector quantity; it is direction-aware. Velocity is the rate at which the position changes but speed is the rate at which object covers distance and it is not direction wise. Hence velocity is the best option.