The question is incomplete, here is the complete question:
A chemist measures the amount of bromine liquid produced during an experiment. She finds that 766.g of bromine liquid is produced. Calculate the number of moles of bromine liquid produced. Round your answer to 3 significant digits.
<u>Answer:</u> The amount of liquid bromine produced is 4.79 moles.
<u>Explanation:</u>
To calculate the number of moles, we use the equation:

We are given:
Given mass of liquid bromine = 766. g
Molar mass of liquid bromine,
= 159.8 g/mol
Putting values in above equation, we get:

Hence, the amount of liquid bromine produced is 4.79 moles.
[OH⁻] = 1.6 × 10⁻⁸ mol / dm³
<h3>Explanation</h3>
By definition,
, where
is the concentration of proton in the solution.
pH = 6.2 for this solution. As a result,
.
, where
the concentration of hydroxide ions and
is the dissociation constant of water.
at 0.10 MPa and 25 °C. As a result,
.
Answer:
C
Explanation
Because My teacher told me that for an example Florida is hot but in Central America is cold or hot and you don’t need a jacket. I don’t remember much
In this question, you are given the average cofactor mass per cell (77.91pg) and the total cells count(10^5 cells). You are asked how much cofactor that will be found from those cells(microgram= 10^6 picogram). Then the calculation would be:
Cofactor mass= cofactor per cell * cell count= 77.91pg/cell * 10^5 cells= 7.791 x 10^6pg
Then convert the picogram(pg) into microgram: 7.791x 10^6pg/ (10^6pg/microgram)= 7.791 microgram