Answer:
The deprotonated organic acid (RCO2-) and protonated organic base (RNH3+) go into the aqueous layer because Organic compounds that are neither acids or bases do not react with either NaOH or HCl and, therefore remain more soluble in the organic solvent and are not extracted.
Explanation:
Answer:
a. The original temperature of the gas is 2743K.
b. 20atm.
Explanation:
a. As a result of the gas laws, you can know that the temperature is inversely proportional to moles of a gas when pressure and volume remains constant. The equation could be:
T₁n₁ = T₂n₂
<em>Where T is absolute temperature and n amount of gas at 1, initial state and 2, final states.</em>
<em />
<em>Replacing with values of the problem:</em>
T₁n₁ = T₂n₂
X*7.1g = (X+300)*6.4g
7.1X = 6.4X + 1920
0.7X = 1920
X = 2743K
<h3>The original temperature of the gas is 2743K</h3><h3 />
b. Using general gas law:
PV = nRT
<em>Where P is pressure (Our unknown)</em>
<em>V is volume = 2.24L</em>
<em>n are moles of gas (7.1g / 35.45g/mol = 0.20 moles)</em>
R is gas constant = 0.082atmL/molK
And T is absolute temperature (2743K)
P*2.24L = 0.20mol*0.082atmL/molK*2743K
<h3>P = 20atm</h3>
<em />
The
number of iron atoms in a cooking pot that has a mass of 0.500 kg can be solve
by dividing it by the mass of the iron atom.
Number
of iron atoms = ( 0.5 kg) (1000g / 1kg) ( 1 iron atom / 9.27 x 10^-23 g)
<span>Number
of iron atoms = 5.39 x 10 ^24 iron atoms</span>
Answer:
[KCl] = 1.33 M
Explanation:
Molarity is mol /L
Mol of solute in 1 L of solution
Volume of solution is 750 mL
750 mL / 1000 = 0.750 L
1 mol / 0.750L = M → 1.33
To get the ans divide 5600by 78 and there is ur answer