Answer: d. More than 6.5 grams of copper (II) is formed, and some copper chloride is left in the reaction mixture.
Explanation: 
As can be seen from the chemical equation, 2 moles of aluminium react with 3 moles of copper chloride.
According to mole concept, 1 mole of every substance weighs equal to its molar mass.
Aluminium is the limiting reagent as it limits the formation of product and copper chloride is the excess reagent as (14-7.5)=6.5 g is left as such.
Thus 54 g of of aluminium react with 270 g of copper chloride.
1.50 g of aluminium react with=
of copper chloride.
3 moles of copper chloride gives 3 moles of copper.
7.5 g of copper chloride gives 7.5 g of copper.
Answer:
mass of U-235 = 15.9 g (3 sig. figures)
Explanation:
1 atom can produce -------------------------> 3.20 x 10^-11 J energy
x atoms can produce ----------------------> 1.30 x 10^12 J energy
x = 1.30 x 10^12 / 3.20 x 10^-11
x = 4.06 x 10^22 atoms
1 mol ----------------------> 6.023 x 10^23 atoms
y mol ----------------------> 4.06 x 10^22 atoms
y = 0.0675 moles
mass of U-235 = 0.0675 x 235 = 15.8625
mass of U-235 = 15.9 g (3 sig. figures)
Answer:
Pb(NO3)2
Cd(NO3)2
Na2SO4
Explanation:
In the first part, addition of HCl leads to the formation of PbCl2 which is poorly soluble in water. This is the first precipitate that is filtered off.
When the pH is adjusted to 1 and H2S is bubbled in, CdS is formed. This is the second precipitate that is filtered off.
After this precipitate has been filtered off and the pH is adjusted to 8, addition of H2S and (NH4)2HPO4 does not lead to the formation of any other precipitate.
The yellow flame colour indicates the presence of Na^+ which must come from the presence of Na2SO4.
Answer:
Installing new technology, such as scrubbers, in factories will decrease their harmful emissions. This helps improve the safety of the surrounding community and the workers. But this technology is expensive and requires time and effort to install.
Explanation:
Hope this helped :)
<span>The element that is used in light bulbs as a filament is tungsten - this is almost always the case in halogen and incandescent bulbs. Tungsten is chosen for this purpose because of the fact it can withstand temperatures of up to 4,500 degrees, as well as being incredibly flexible.</span>