Answer:
1.17 grams
Explanation:
Let's consider the balanced equation for the combustion of ethylene.
C₂H₄(g) + 3 O₂(g) → 2 CO₂(g) + 2 H₂O(l)
We can establish the following relations:
- 1411 kJ are released (-1411 kJ) when 1 mole of C₂H₄ burns.
- The molar mass of C₂H₄ is 28.05 g/mol.
The grams of C₂H₄ burned to give 59.0 kJ of heat (q = -59.0 kJ) is:

<u>Answer:</u> The correct answer is Option A.
<u>Explanation:</u>
Standard enthalpy of formation is the change in enthalpy of one mole of a substance present at the standard state that is 1 atm of pressure and 298 K of temperature. The substance is formed from its pure elements under the same conditions.
We are given a chemical compound having chemical formula 
This compound is formed by the combination of calcium, nitrogen and oxygen elements.
The chemical equation for the formation of
from the components in their standard states follows:

Hence, the correct answer is Option A.
Liquid + Solid = 8.89 mL
V ( Solid ) = 8.89 mL - 6.26 mL = 2.63 mL
The density of the solid = m / V = 10.283 g / 2.63 mL =
= 3.9 g/mL = 3.9 g / cm³
They are considered malleable. They can be made into sheets
Happy to help! Please mark me as the brainliest!
Answer:
The K sp Value is 
Explanation:
From the question we are told that
The of
is = 122.5 g/ mol
The mass of
dissolved is 
The volume of solution is 
The number of moles of
is mathematically evaluated as

Substituting values


Generally concentration is mathematically represented as
For


The dissociation reaction of
is

The solubility product constant is mathematically represented as

Since there is no ionic reactant we have
![K_{sp} = [k^+] [ClO_3^-]](https://tex.z-dn.net/?f=K_%7Bsp%7D%20%3D%20%5Bk%5E%2B%5D%20%5BClO_3%5E-%5D)


