Answer:
$713.8
Step-by-step explanation:
14%of 860 = 120.4
3% of 860 = 25.8
so, subtract the sum of the above 2 values from 860.
860 - (120.4+25.8) = 860-146.2 = 713.8
Hope this helps
Answer:
The maximum profit can be attained when 4 bikes are produced each day.
Step-by-step explanation:
Look at the attached picture:
In the table given in the picture, the number of bikes produces varies. We cannot properly compare the profits per day. To be consistent, let us determine the profit per unit of bike produced.The relationship between cost, revenue and profit can be as:
Profit = Revenue - Cost
To find the profit per unit of bike, simply divide the profit with the number of bikes produced (1st column). After you see the results, we can see that the highest profit is $17.5 per unit of bike produced. Therefore, the maximum profit can be attained when 4 bikes are produced each day.
x= A ticket
y=b ticket
x+y=500
10x+60y=6000
-------------------
10x+60y=6000
- x+y=500 (*10) ---> 10x+10y=5000
-------------------
10x+60y=6000
- 10x+10y=5000
-------------------
50y=1000
y=1000/50
y=20
b ticket =20
x+y=500
x+20=500
x=500-20
x=480
a ticket=480
answer is the last option ,
Im not sure but i thing its 0.5 or 1/2
cause if you take (3/1)*(1/6) that's what you will get
also you had to make 3 as a fraction so you would put the denominator as 1 so if you divide 1 and 3 you would still get the whole number as 3
Answer:
1 yard
Step-by-step explanation:
7/14 is 1/2 while 9/14 is greater than 1/2 but a lot less than a whole. So a strong estimate would assume that it is (1 1/2)-(1/2) for the approximate difference in their throws were