Answer:
= 152.40 g
Explanation:
The equation for the reaction is;
Cu(s) + AgNO3 → Ag(s) + Cu(NO3)2
Mass of silver nitrate = 320.0 g × 0.75
= 240.0 g
Molar mass of silver nitrate = 169.87 g/mol
Therefore;
Moles of silver nitrate = 240.0 g/169.87 g/mol
= 1.413 moles
Mole ratio of Silver nitrate to silver metal = 1 : 1
Therefore, moles of silver metal = 1.413 moles
Hence;
Mass of silver metal = 1.413 moles × 107.868 g/mol
<u>= 152.40 g</u>
Answer:
The partial pressure of Ar is 356.04 mm Hg (= 0.4685 atm)
Explanation:
<u>Step 1:</u> Data given
A mixture of three gases has a total pressure of 1380 mm Hg (=1.81579 atm) at 298 K
Moles of CO2 = 1.27 moles
Moles of CO = 3.04 moles
Moles of Ar = 1.50 moles
<u>Step 2:</u> Calculate total number of moles
Total number of moles = n(CO2)+ n(CO)+ n(Ar) = 1.27 mol+ 3.04 mol+ 1.50 mol = 5.81 moles
<u>Step 3:</u> Calculate mol fraction Ar
Mol fraction Ar = 1.50 mol/5.81 mol = 0.258
<u>Step 4</u>: Calculate partial pressure
1380 mm Hg * 0.258 moles Ar = 356.04 mm Hg = 0.4685 atm
The partial pressure of Ar is 356.04 mm Hg (= 0.4685 atm)
Answer:
B. 45k
The human body is about 60 to 70% water.
(:
Number of moles = 5 x 10^24 / 6.02 x 10^23 = 8.305 moles. Volume= moles x 22.4 = 186.032 liters. Hope this helps!
Found the choices. Pls see attachment.
The statements that explains this phenomenon are:
1) DNA contains adenine as one of its nitrogenous bases.
2) DNA has a double-stranded structure that ensures an accurate mechanism of duplication.