Answer:An ion with 5 protons, 6 neutrons and a charge of 3+ has an atomic number of 5
Explanation:
Answer:
The partial pressure of carbon dioxide is 22.8 mmHg
Explanation:
Dalton's Law is a gas law that relates the partial pressures of the gases in a mixture. This law says that the pressure of a gas mixture is equal to the sum of the partial pressures of all the gases present.
In this case:
Ptotal=Pnitrogen + Poxygen + Pcarbondioxide
You know that:
- Ptotal= 0.998 atm
- Pnitrogen= 0.770 atm
- Poxygen= 0.198 atm
- Pcarbondioxide= ?
Replacing:
0.998 atm=0.770 atm + 0.198 atm + Pcarbondioxide
Solving:
Pcarbondioxide= 0.998 atm - 0.770 atm - 0.198 atm
Pcarbondioxide= 0.03 atm
Now you apply the following rule of three: if 1 atm equals 760 mmHg, 0.03 atm how many mmHg equals?

Pcarbondioxide= 22.8 mmHg
<u><em>The partial pressure of carbon dioxide is 22.8 mmHg</em></u>
Answer:
Explanation:
The lewis structure (indicating all the atoms and patterns provided as hint in the question) of glycine can be seen in the attachment below. While the chemical structure of glycine can be seen below
H
|
H₂N - C - C =O
| \
H OH
The structure (of glycine) above provides a "fair idea" of how the lewis structure will be.
Answer:
52 amu
Explanation:
To get the relative atomic mass of the element, we need to take into consideration, the atomic masses of the different isotopes and their relative abundances. We simply multiply the percentages with the masses. This can be obtained as follows:
[89/100 * 52] + [8/100 * 49] + [3/100 * 50]
46.28 + 3.92 + 1.5 =51.7 amu
The approximate atomic mass of element x is 52 amu
Answer:
DNA between a human and a banana is 41 percent similar.
Explanation: