Conservation of linear momentum:
m*v inital = m*v final
0.06*0.7 + 0.03*0 = 0.06*(-0.2) + 0.03*v
(my algebra, or use ur calculator: 0.06*.07=0.042, etc ... or ur teacher may think you got some help)
0.06*(0.7+0.2)=0.03*v, v = 0.06*0.9/0.03=1.8 m/s
Answer 1.8 m/s (positive, to the right).
Answer:
I believe the correct answer would be A :)
Explanation:
Answer:
1.75 m/s
Explanation:
Momentum is conserved.
m₁ u₁ + m₂ u₂ = m₁ v₁ + m₂ v₂
(50 g) (15 m/s) + (600 g) (0 m/s) = (50 g) (-6 m/s) + (600 g) v
v = 1.75 m/s
Answer:
V = 2.5 J/C
Explanation:
<u><em>Given:</em></u>
Energy = E = 20 J
Charge = Q = 8 C
<u><em>Required:</em></u>
Potential Difference = V = ?
<u><em>Formula:</em></u>
V = 
<u><em>Solution:</em></u>
V = 20/8
V = 2.5 J/C