Answer:1.301 s
Explanation:
Given
Initial Velocity(u)=30 m/s
Height of cliff=8.3 m
Time taken to cover 8.3 m

here Initial vertical velocity is 0



Horizontal distance


<span>Answers: (a) 2.0 m/s (b) 4 m/s
Method:
(a) By conservation of momentum, the velocity of the center of mass is unchanged, i.e., 2.0 m/s.
(b) The velocity of the center of mass = (m1v1+m2v2) / (m1+m2)
Since the second mass is initially at rest, vcom = m1v1 / (m1+m2)
Therefore, the initial v1 = vcom (m1+m2) / m1 = 2.0 m/s x 6 = 12 m/s
Since the second mass is initially at rest, v2f = v1i (2m1 /m1+m2 ) = 12 m/s (2/6) = 4 m/s </span>
<span>Answer:
Pressure is always density * gravity * depth
P = 1000 kg/m^3 * 9.81 m/s^2 * 221 m
P = 2168010 Pa</span>
Answer:
Distance covered by the sound in air is 800 meter and the time taken by the sound in water for the same distance is 0.5 seconds.
Explanation:
Given:
Speed of sound in air = 320 m/s
Speed of sound in water = 1600 m/s
Time taken to reach certain distance in air = 2.5 sec
a.
We have to find the distance traveled by sound in air.
Distance = Product of speed and time.
⇒ 
⇒ 
⇒
meters.
b.
Now we have to find how much time the sound will take to travel in water.
⇒ Time = Ratio of distance and speed
⇒ 
⇒
<em> ...distance = 800 m and speed = 1600 m/s</em>
⇒ 
⇒
seconds.
Distance covered by the sound in air is 800 meter and the time taken by the sound in water for the same distance is 0.5 seconds.
Answer:
longitudinal wave
Explanation:
it is perpendicular to the direction of the wave