Answer:
18 W
Explanation:
Applying,
P = V²/R.................. Equation 1
Where P = Power of both glowing bulbs, V = Voltage, R = Combined Resistance of both bulbs
Since: It is a series circuit,
Then,
R = R1+R2............. Equation 2
Where R1= Resistance of the first bulb, R2 = Resistance of the second bulb
Given: R1 = R2 = 8 Ω
Substitute into equation 1
R = 8+8
R = 16 Ω
Also Given: V = 12 V
Substitute into equation 1
P = 12²/8
P = 144/8
P = 18 W

P=25x10^6 andF=750.So plug in everything to solve for A. which is 3x10^-5m^2 OR 0.3mm^2
Explanation:
It is given that,
Magnetic field, B = 0.5 T
Speed of the proton, v = 60 km/s = 60000 m/s
The helical path followed by the proton shown has a pitch of 5.0 mm, p = 0.005 m
We need to find the angle between the magnetic field and the velocity of the proton. The pitch of the helix is the product of parallel component of velocity and time period. Mathematically, it is given by :





So, the angle between the magnetic field and the velocity of the proton is 50.58 degrees. Hence, this is the required solution.
The answer in the blank is that it is difficult to accelerate at decelerate the vehicle when it is on a fast speed because having a fast speed makes it difficult to adjust the meter as well as if you try to decelerate the vehicle, it could burn out the tires and engine as it is in the fast speed, in accelerating it, it could also be complicated because it would only make the car faster enough that you may no longer control of how to stop it.