Answer:
26.67 m/s
Explanation:
From the law of conservation of linear momentum, the initial sum of momentum equals the final sum.
p=mv where p is momentum, m is the mass of object and v is the speed of the object
Initial momentum
The initial momentum will be that of basketball and volleyball, Since basketball is initially at rest, its initial velocity is zero

Final momentum

Answer:

Explanation:
As per Faraday's law of Electromagnetic induction we know that
Rate of change in magnetic flux will induce EMF in the closed conducting loop
so we have

now we have


now we have

now the induced EMF through this loop is given as



Answer:
5.72 seconds
848.27 m/s
97.94 m
Explanation:
t = Time taken
u = Initial velocity = 15 m/s
v = Final velocity
s = Displacement
a = Acceleration due to gravity = 9.81 m/s²

Time taken to reach maximum height is 0.97 seconds

So, the stone would travel 11.47 m up
So, total height stone would fall is 75+11.47 = 86.47 m
Total distance travelled by the stone would be 75+11.47+11.47 = 97.94 m

Time taken by the stone to travel 86.47 m to the water is is 4.2 seconds
The stone reaches the water after 4.2+1.52 = 5.72 seconds after throwing the stone

Speed just before hitting the water is 848.27 m/s
Answer:
-20v
Explanation:
Data provided in the question as per the given situation
L = 45 mH
f = 250 Hz
V_o = 20V
Based on the above information, let us assume voltage across inductor be V at t
So,

t = 2 ms
Now
The voltage at time t = 2.0 ms is


= -20 volt
= -20v
We simply solved the above equation so that the correct voltage could come
Because charges are positioned on a square the force acting on one charge is the same as the force acting on all others.
We will use superposition principle. This means that force acting on the charge is the sum of individual forces. I have attached the sketch that you should take a look at.
We will break down forces on their x and y components:


Let's figure out each component:


Total force acting on the charge would be:

We need to calculate forces along x and y axis first( I will assume you meant micro coulombs, because otherwise we get forces that are huge).


Now we can find the total force acting on a single charge:

As said before, intensity of the force acting on charges is the same for all of them.