Answer:
a) 381.2 g
b) 39916 g
c) 0.0013 lb mol
d) 29.6 g mol
Explanation:
The molecular weight (mw) of a compound is the mass of it per mole, so it's the ratio of the mass (m) per mole (n).
a) The molecular weight of one mol is found at the periodic table. So, for Mg, mw = 24.3 g/mol, for Cl = 35.5 g/mol, so for MgCl2, mw = 24.3 + 2*35.5 = 95.3 g/mol. The g mol is the mass divided by the molecular weight:
g mol = m/mw
4 = m/95.3
m = 381.2 g
b) The pound (lb) is a unity of mass, and the lb mol is a unity of the mass divided by the molecular weight. So, by the periodic table, the molecular weight of C3H8 is 3*12 (of C) + 8*1 (of H) = 44 lb/mol.
lb mol = m/mw
2 = m/44
m = 88 lb
1 lb = 453.592 g
So, m = 88*453.592 = 39916 g
c) The molecular weight of N2 is 2*14 (of N) = 28 lb/mol.
m = 16/453.592 = 0.0353 lb
lb mol = m/mw
lb mol = 0.0353/28
lb mol = 0.0013 lb mol
d) The molecular weight is 2*12 (of C) + 6*1(of H) + 1*16(of O) = 46 g/mol
3 lb = 1360.78 g
g mol = m/mw
g mol = 1360.78/46
g mol = 29.6 g mol
The right answer is 271.78 degrees for cyclohexane.
For each liquid there is a precise relationship between pressure and boiling temperature, we can define the boiling temperature as the moment when the first bubble of vapor appears on the surface of a liquid.
Answer:
Tissues form organs, and organs form systems. Hope this helped!
Explanation:
The correct answer is B) Basic. Hope this helps.
Answer:- 40 drops and the percentage of acid in acid solution is 0.166%.
Solution:- Acid is added drops wise to 1.2 L of water to make acid solution. The final volume of the acid solution is 1.202 L. From here we could calculate the volume of the acid added to water by subtracting water volume from final acid solution volume as:
volume of acid added = 1.202 L - 1.2 L = 0.002 L
It's given that the volume of each drop is 0.05 mL. let's convert the volume of acid added from L to mL.

= 2mL
Now let's calculate the number of drops of acid added to water as:

= 40 drops
0.002 L of acid are present in 1.202 L of solution. It asks to calculate about what percent of acid solution is acid means how many L of acid are present in 100 L of acid solution. It's done as:
percentage of acid in acid solution = 
= 0.166%
So, 40 drops of acid are required and there is 0.166% of acid in acid solution.