Given:
m = 1160 kg
g = 9,81 m/s²
v = 2.5 m/s
Unknown:
k spring constant
x spring compression
1. equation to use is Newton's 2nd law and Hook's law:

2. equation to use, the energy of the spring must equal the energy of the satellite:

Combinig the two equations:
Answer:
a) One
Explanation:
In a uniform circular motion there must be a force acting to keep it in the circular track. This force can either be centripetal or a centrifugal force.
According to the Newton's first law of motion a particle continues to be in state of rest or in uniform motion until acted upon by an external force.
Here the term uniform motion need to be understood which refers to the uniform velocity of the particle in accordance to the vector laws.
A = h / n => h = a*n
a = 0.290 hit / time
n = 300 times
=> h = 0.290 hit / time * 300 time = 87 hits
Answer: 87 hits
Answer:
20 cm
Explanation:
We can solve the problem by using the magnification equation:

where
is the size of the image
is the height of the real object (the man)
is the distance of the image from the lens
is the distance of the object (the man) from the lens
Solving the formula for
, we find

And the negative sign means the image is inverted.