Answer:
980 J
Explanation:
The change in box's energy is equal to its change in gravitational potential energy:

where
m = 50 kg is the mass of the box
g = 9.8 m/s^2 is the acceleration due to gravity
is the change in height of the box
Substituting numbers, we find

Answer:
5.59 m/s
Explanation:
We are given;
Mass = 110 kg
Initial velocity: u = 13.41 m/s
Force = 615 N
Time(t) = 1 s
Now, the formula for force is;
Force = mass x acceleration
Thus;
615 = 110 × acceleration
\Acceleration(a) = 615/110 = 5.591 m/s²
Now, using Newton's first law of motion, we can find acceleration (a). Thus;
v = u + at
v = 13.41 + (5.591 × 1)
v ≈ 19 m/s
So,the change in velocity is;
Final velocity(v) - Initial velocity(u) = 19 - 13.41 = 5.59 m/s
Answer:
Net electric field, 
Explanation:
Given that,
Charge 1, 
Charge 2, 
distance, d = 3.2 cm = 0.032 m
Electric field due to charge 1 is given by :



Electric field due to charge 2 is given by :



The point charges have opposite charge. So, the net electric field is given by the sum of electric field due to both charges as :



So, the electric field strength at the midpoint between the two charges is 91406.24 N/C. Hence, this is the required solution.
Answer:
Time taken by the leaf to displace by 1.0 m distance is
seconds
Explanation:
As we know that initial velocity of the leaf is given as

now the acceleration upwards for the leaf is

The displacement of leaf in upward direction is
d = 1 m
so now we have


seconds
Answer:
d = 2021.6 km
Explanation:
We can solve this distance exercise with vectors, the easiest method s to find the components of the position of each plane and then use the Pythagorean theorem to find distance between them
Airplane 1
Height y₁ = 800m
Angle θ = 25°
cos 25 = x / r
sin 25 = z / r
x₁ = r cos 20
z₁ = r sin 25
x₁ = 18 103 cos 25 = 16,314 103 m
= 16314 m
z₁ = 18 103 sin 25 = 7,607 103 m= 7607 m
2 plane
Height y₂ = 1100 m
Angle θ = 20°
x₂ = 20 103 cos 25 = 18.126 103 m = 18126 m
z₂ = 20 103 without 25 = 8.452 103 m = 8452 m
The distance between the planes using the Pythagorean Theorem is
d² = (x₂-x₁)² + (y₂-y₁)² + (z₂-z₁)²2
Let's calculate
d² = (18126-16314)² + (1100-800)² + (8452-7607)²
d² = 3,283 106 +9 104 + 7,140 105
d² = (328.3 + 9 + 71.40) 10⁴
d = √(408.7 10⁴)
d = 20,216 10² m
d = 2021.6 km