Mechanical energy is the sum of kinetic energy and potential energy, or E=Ek+Ep. So Ek=(1/2)*m*v² where m is the mass of the object and v is it's velocity. Mp=m*g*h where m is the mass, g=9.81 m/s² and h is the height of the object. So after we input the numbers the total mechanical energy is
E=(1/2)*2.5*(4.5²) + 2.5*9.81*18 = 25.3125 J + 441.45 J = 466.7625 J. The correct answer is E= 466 J.
Answer:
a earthquake can affect people on the land so it destroy more thing than a tsunami.tsunamis can only affect people who are near the ocean
Answer:
3.258 m/s
Explanation:
k = Spring constant = 263 N/m (Assumed, as it is not given)
x = Displacement of spring = 0.7 m (Assumed, as it is not given)
= Coefficient of friction = 0.4
Energy stored in spring is given by

As the energy in the system is conserved we have

The speed of the 8 kg block just before collision is 3.258 m/s
The answer would be D. Eating nutrient-dense foods