Answer:
The correct answer would be B. 18 to 26%.
The muscle efficiency is calculated by dividing mechanical work output by total metabolic cost.
It is estimated that human muscles have an efficiency of about 18% to 26%.
The efficiency is low because most of the energy is lost when food energy is converted into ATP (adenosine triphophate).
In addition, there is second energy loss when energy in the form of ATP is converted into the mechanical energy such as rowing, cycling et cetera.
Answer
given,
mass of the person, m = 50 Kg
length of scaffold = 6 m
mass of scaffold, M= 70 Kg
distance of person standing from one end = 1.5 m
Tension in the vertical rope = ?
now equating all the vertical forces acting in the system.
T₁ + T₂ = m g + M g
T₁ + T₂ = 50 x 9.8 + 70 x 9.8
T₁ + T₂ = 1176...........(1)
system is equilibrium so, the moment along the system will also be zero.
taking moment about rope with tension T₂.
now,
T₁ x 6 - mg x (6-1.5) - M g x 3 = 0
'3 m' is used because the weight of the scaffold pass through center of gravity.
6 T₁ = 50 x 9.8 x 4.5 + 70 x 9.8 x 3
6 T₁ = 4263
T₁ = 710.5 N
from equation (1)
T₂ = 1176 - 710.5
T₂ = 465.5 N
hence, T₁ = 710.5 N and T₂ = 465.5 N
Answer:
A = 4.76 x 10⁻⁴ m²
Explanation:
given,
weight of the person = 625 N
weight of the bike = 98 N
Pressure on each Tyre = 7.60 x 10⁵ Pa
Area of contact on each Tyre = ?
total weight of the system = 625 + 98
= 723 N
Let F be the force on both the Tyre
F + F = W
2 F = 723
F = 361.5 N
F = P A

A = 4.76 x 10⁻⁴ m²
Velocity = fλ
where f is frequency in Hz, and λ is wavelength in meters.
<span>2.04 * 10⁸ m/s = 5.09 * 10¹⁴ Hz * λ </span>
<span>(2.04 * 10⁸ m/s) / (5.09 * 10¹⁴ Hz ) = λ </span>
<span>4.007*10⁻⁷ m = λ </span>
<span>The wavelength of the yellow light = 4.007*10⁻⁷ m<span> </span></span>
Answer:
Velocity of electron will be
Explanation:
We have given work function of metal 
Wavelength of the light 
So energy is given by
, here h is plank's constant and c is speed of light
So 
For a metal we know that 
So 
Now kinetic energy is given by 


So velocity of electron will be 