Answer: 8.1 x 10^24
Explanation:
I(t) = (0.6 A) e^(-t/6 hr)
I'll leave out units for neatness: I(t) = 0.6e^(-t/6)
If t is in seconds then since 1hr = 3600s: I(t) = 0.6e^(-t/(6 x 3600) ).
For neatness let k = 1/(6x3600) = 4.63x10^-5, then:
I(t) = 0.6e^(-kt)
Providing t is in seconds, total charge Q in coulombs is
Q= ∫ I(t).dt evaluated from t=0 to t=∞.
Q = ∫(0.6e^(-kt)
= (0.6/-k)e^(-kt) evaluated from t=0 to t=∞.
= -(0.6/k)[e^-∞ - e^-0]
= -0.6/k[0 - 1]
= 0.6/k
= 0.6/(4.63x10^-5)
= 12958 C
Since the magnitude of the charge on an electron = 1.6x10⁻¹⁹ C, the number of electrons is 12958/(1.6x10^-19) = 8.1x10^24 to two significant figures.
Explanation:
The structural diversity of carbon-based molecules is determined by following properties:
1. the ability of those bonds to rotate freely,
2.the ability of carbon to form four covalent bonds,
3.the orientation of those bonds in the form of a tetrahedron.
Since the two waves have equal amplitudes, if the crest of one wave
meets the trough of the other one, they'll add to produce a level of zero
at that location.
Answer:
The battery supply the greatest current with the 20-W bulb
Explanation:
The electrical power at a certain time by a two-terminal device is the product of the potential difference between the terminals and the current intensity that passes through the device. For this reason the power is proportional to the current and voltage. Mathematically can be written as:

Let:

The voltage remains constant for every case so:

Then:

Analyzing the equations it makes sense that the battery supplies the highest current with the 20 W bulb, because the power only depends on the voltage and the current, if the voltage remains constant, the only reason for the power to increase is due to current.
Answer:
35mA
Explanation:
Hello!
To solve this problem we must use the following steps
1. Find the electrical resistance of the metal rod using the following equation

WHERE
α=
metal rod resistivity=2x10^-4 Ωm
l=leght=2m
A= Cross-sectional area

solving

2. Now we model the system as a circuit with parallel resistors, where we will call 1 the metal rod and 2 the man(see attached image)
3.we know that the sum of the currents in 1 and 2 must be equal to 5A, by the law of conservation of energy
I1+I2=5
4.as the voltage on both nodes is the same we can use ohm's law in resitance 1 and 2 (V=IR)
V1=V2
(0.14I1)=2000(i2)
solving for i1
I1=14285.7i2
5.Now we use the equation found in step 3
14285.7i2+i2=5
