Answer:
$90,000; $18,000; $37,500; $34,500
Explanation:
Total contribution to GDP:
= Number of bicycles produces × Selling price of each
= 300 × $300
= $90,000
Value added by Firm T is calculated as follows:
= value of tires sold to Firm B
= Selling price of each tire × No. of tires produced
= $30 × 600
= $18,000
Value added by Firm F is calculated as follows:
= Value of bicycle frames sold to Firm B
= Selling price of each bicycle frame × No. of bicycle frames produced
= $125 × 300
= $37,500
Value added by Firm B:
= Value of bicycles sold to consumers - Cost of purchasing tires from Firm T - Cost of purchasing bicycle frames
= ($300 × 300) - $18,000 - $37,500
= $90,000 - $18,000 - $37,500
= $34,500
The given statement, "The board of directors oversees and ratifies strategic decisions and evaluates, rewards, and, if necessary, penalizes top managers" is true
<u>Explanation:
</u>
A board of directors is a team of experts elected by stockholders of a company to serve the interest of the stockholders and ensure that the company management behaves on their behalf. The Chairperson or Chairman of the Board is the head of the Board of Directors.
The board of directors supervises and ratifies strategic decisions as intermediaries between the owners and managers and reviews, awards and, if required, punishes top management.
These includes the following,
- Composition
- Leadership structure
- Interlocks
The Board decides on the employment and recruitment of employees, share price measures, payments, and employee compensation.
<span>Given:
check written year 1 year 2 year 3
yes 225 175 125
no 275 325 375
</span><span>The expected number of shoppers who pay by check in year 1 if there is no difference in the proportion of shoppers who pay by check among the three years is 175.
Each year has 500 customers, and its proportion of customers paying in check gradually decreased from 45% to 25%. If there is no difference in proportion, I am assuming that the data is averaged. Thus, (225+175+125) / 3 = 525 / 3 = 175.</span>
B. Market Value
jwjjsjjsbjs
Answer:
a) Learning Costs Curve:
Quantity Marginal Total Cost ($) Average Cost (Units)
Cost ($) ($/unit)
1 $76 $76 $76
2 $70 $146 $73
3 $64 $210 $70
4 $58 $268 $67
5 $52 $320 $64
6 $46 $366 $61
b) For a request for proposal for two units, the break-even price for the two units is $146 ($73 per unit).
c) For two more units, the break-even price for them alone is $122 ($268 - $146). Each unit's break-even price will be $61 ($122/2).
Explanation:
a) A break-even price is a price that is equal to the total cost. At break-even, there is no profit and there is no loss. The total cost equals total revenue.
b) The learning cost curve shows how the "marginal cost decreases as a result of an increase in production by one unit." This curve can be illustrated graphically to show how the marginal and average costs reduce as a result of the increase in the quantity produced.