Answer:
$88,000
Explanation:
Jill's original house value = $175,000 house cost + $7,000 closing costs + $75,000 improvements = $257,000
Jill's revenue from house sale = $375,000 selling price - $30,000 sale cost
= $345,000
Jill's capital gain = $345,000 sales revenue - $257,000 house original value
= $88,000
Answer:
Jackson's target total cost of producing and selling 6 million cans of paint of $31,800,000 will enable it to reach stockholders' profit goals of $6 million.
The implication is that it should not allow its total costs (Production and other business expenses) to exceed $37,800,000.
This is because its sales revenue will be equal to $43,800,000 (6,000,000 * $7.30).
As such, Jackson can produce a can of paint for $5.30. It can also incur an average business expense of $1.00 per can to maintain and reach its $6 million profit target.
Explanation:
Profit is the difference obtained after deducting all costs from the revenue. There are some profit stages. The first is the gross profit, which considers the sales revenue and the cost of goods sold. The next profit stage is the operating profit, which subtracts the business running expenses from the gross profit. There are also profits before and after interest and taxes. The after tax profit is also called the net income or net profit. If it is negative, then it is called the net loss. It is from the net income that distributions are made to stockholders in the form of dividends while a part is retained in the business to increase its capital stock or stockholders' equity.
Solution:
Assume:
A=0
B=1
C=2
D=3
Formula:
185X - (10X * 2)/60 * 21 * 22 = ?
Cost Savings:
Apartment A = $0.00
Apartment B = $23.00
Apartment C = $46.00
Apartment D = $69.00
According to the time value, Apartment D provides the most savings.
Renting, which is three times less than Apartment A, compensates for 30 minutes each way (or 1 hour per day at $22/hr for 21 days). The rate of net income $405 is $336.
Answer: b) The total amount debited must equal the total amount credited
Explanation:
Journal entries on the debit side must always equal entries on the credit side. This is to fulfil the Accounting requirement of Double Entry where every entry in the books must have an equal and corresponding entry as well.
There can be multiple accounts represented in the journal entry but the amount on the credit side needs to balance with the amount on the debit side.
For example, a good to sold to Hillary by Trump for $30. Trump gives Hillary a discount of 10%. Trump will record that entry as,
DR Cash $27
DR Sales Discount $3
CR Accounts Receivable $30
Notice that the Debit side has 2 accounts but they still add up to the $30 on the Credit side.
Given the data in the problem, we can calculate the cost of production for each bucket:
one bucket requires:
500 grams of plastic and one-half hour of direct labor.
The plastic costs $10.00 per 500 grams and the employees are paid $15.00 per hour.
Therefore, one bucket costs (material and labor):
$10.00 + $15.00 * (1/2 hour) = $17.50 per bucket plus (1.10 * $7.50) = $25.75
for 380 buckets :
$25.75 * 380 = $9785
This value only represents the cost of production of 380 buckets for the month of March. <span />