Answer:
The question involves drawing of structures and showing mechanism in which brainly text editor did not support. I made sure I created a pdf file with both the anwsers and explanations in it. The pdf can be found in the attachment below.
Explanation:
We are asked to calculate the number of moles in a given mass of a substance. To be able to calculate it, we need the molar mass of the substance. For (NH4)2Cr2O7, the molar mass would be <span>252.07 g/mol. We calculate as follows:
0.025 g </span>(NH4)2Cr2O7 ( 1 mol / 252.07 g ) = 0.0001 mol <span>(NH4)2Cr2O7
Hope this answers the question. Have a nice day.</span>
Answer:
The H+ (aq) concentration of the resulting solution is 4.1 mol/dm³
(Option C)
Explanation:
Given;
concentration of HA,
= 6.0mol/dm³
volume of HA,
= 25.0cm³, = 0.025dm³
Concentration of HB,
= 3.0mol/dm³
volume of HB,
= 45.0cm³ = 0.045dm³
To determine the H+ (aq) concentration in mol/dm³ in the resulting solution, we apply concentration formula;

where;
is initial concentration
is initial volume
is final concentration of the solution
is final volume of the solution

Therefore, the H+ (aq) concentration of the resulting solution is 4.1 mol/dm³
Answer: the heat-sensitive glassware that were given are : Volumetric and Graduated cylinder.
Explanation:glass material that reacts to ambient temperatures radiated off of other surfaces like hands or water is known as heat sensitive glassware. They are not meant to be heated and could shatter if exposed to a heat source. Examples from the video includes Volumetric and Graduated cylinder. Hope this helps. Thanks.
Answer is: C. H₂, molecule of hydrogen, g is c<span>hemistry abbreviations or physical state symbol for gas.</span>
<span>
Lithium (Li) is solid (s) element (metal).
Water (H</span>₂O) is liquid (l) compound or molecule.
Lithium hydroxide (LiOH) is aqueous solution (aq). It dissociates in water on lithium cation (Li⁺) and hydroxy anion (OH⁻).
<span>
</span>