9514 1404 393
Answer:
∛(2500π)√37 m² ≈ 120.911 m²
Step-by-step explanation:
If the height is 3 times the diameter, it is 6 times the radius. Then the volume is ...
V = 1/3πr²h
V = 1/3πr²(6r) = 2πr³
For a volume of 100 m³, the radius is ...
100 m³ = 2πr³
r = ∛(50/π) m
The lateral area of the cone is computed from the slant height. For this cone, the slant height is found using the Pythagorean theorem:
s² = r² +(6r)² = 37r²
s = r√37
Then the lateral area is ...
LA = πrs
LA = π(∛(50/π) m)(∛(50/π) m)√37
LA = ∛(2500π)√37 m² ≈ 120.911 m²
The actual area of the tennis court is 264 m²
First use the scale to find the actual dimensions of the court:
1 cm : 0.8m
30 cm in the drawing would be:
= 0.8 x 30
= 24 m outside
13.75cm in the drawing would be:
= 0.8 x 13.75
= 11 m outside
Area of a rectangle (which is what the dimensions resemble):
= Length x width
= 24 x 11
= 264 m²
In conclusion, the area of the tennis court is 264 m²
<em>Find out more at brainly.com/question/12581267.</em>