Answer:
λ = 2042 nm
Explanation:
given data
screen distance d = 11 m
spot s = 4.5 cm = 4.5 ×
m
separation L = 0.5 mm = 0.5 ×
m
to find out
what is λ
solution
we will find first angle between first max and central bright
that is tan θ = s/d
tan θ = 4.5 ×
/ 11
θ = 0.234
and we know diffraction grating for max
L sinθ = mλ
here we know m = 1 so put all value and find λ
L sinθ = mλ
0.5 ×
sin(0.234) = 1 λ
λ = 2042.02 ×
m
λ = 2042 nm
Answer:
option D.
Explanation:
The correct answer is option D.
When an object is in equilibrium torque calculated at any point will be equal to zero.
An object is said to be in equilibrium net moment acting on the body should be equal to zero.
If the net moment on the object is not equal to zero then the object will rotate it will not be stable.
Answer:

Explanation:
The word 'nun' for thickness, I will interpret in international units, that is, mm.
We will begin by defining the intensity factor for the steel through the relationship between the safety factor and the fracture resistance of the panel.
The equation is,

We know that
is 33Mpa*m^{0.5} and our Safety factor is 2,

Now we will need to find the average width of both the crack and the panel, these values are found by multiplying the measured values given by 1/2
<em>For the crack;</em>

<em>For the panel</em>

To find now the goemetry factor we need to use this equation

That allow us to determine the allowable nominal stress,


\sigma_{allow} = 208.15Mpa
So to get the force we need only to apply the equation of Force, where



That is the maximum tensile load before a catastrophic failure.
Answer: 80m
Explanation:
Distance of balloon to the ground is 3150m
Let the distance of Menin's pocket to the ground be x
Let the distance between Menin's pocket to the balloon be y
Hence, x=3150-y------1
Using the equation of motion,
V^2= U^s + 2gs--------2
U= initial speed is 0m/s
g is replaced with a since the acceleration is under gravity (g) and not straight line (a), hence g is taken as 10m/s
40m/s is contant since U (the coin is at rest is 0) hence V =40m/s
Slotting our values into equation 2
40^2= 0^2 + 2 * 10* (3150-y)
1600 = 0 + 63000 - 20y
1600 - 63000 = - 20y
-61400 = - 20y minus cancel out minus on both sides of the equation
61400 = 20y
Hence y = 61400/20
3070m
Hence, recall equation 1
x = 3150 - 3070
80m
I hope this solve the problem.
Answer:
Sorry cant find the answer but i hope you got it right and if you didn't you'll still do great. :)
Explanation: