Answer:
Maximum velocity will be 17.651 m /sec
Explanation:
We have given a rope breaks when tension reaches 205 N
Mass m = 0.477 kg
Radius of the circle r = 0.725 m
Tension in the rope is given by




v = 17.651 m /sec
IT IS EASIER TO CLIMB A SLANTED SLOPE
Answer:
The energy of the electron in a helium ion is 
Explanation:
Given that,
Charge = +1
Value of n = 4
Suppose 
We need to calculate the energy of the electron in a helium ion
Using formula of energy

Put the value into the formula


Hence, The energy of the electron in a helium ion is 
Answer:
The electric field points to the left because the force on a negative charge is opposite to the direction of the field.
Explanation: