Answer:
No, the apple will reach 4.20041 m below the tree house.
Explanation:
t = Time taken
u = Initial velocity = 2.8 m/s
v = Final velocity = 0
s = Displacement
g = Acceleration due to gravity = -9.81 m/s² = a (negative as it is going up)
Equation of motion

The height to which the apple above the point of release will reach is 0.39959 m
From the ground the distance will be 1.3+0.39959 = 1.69959 m
Distance from the tree house = 5.9-1.69959 = 4.20041 m
No, the apple will reach 4.20041 m below the tree house.
The values in the option do not reflect the answer.
Answer:

Explanation:
The strength of an electric field E produced by a single charge Q at a distance d from it is given by the formula:
, where K represents the Coulomb constant.
Since the electric field E is derived from the Coulomb Force per unit charge using a positive test charge, the field's units will be in units of Newtons/Coulomb, and be the formula for the Coulomb electric force between to charges (Q1 and Q2),

but modified with only one charge showing in the numerator of the expression.
Answer:
Explanation:
This is a displacement vector since it is defined in terms of distance (meters, to be exact). The way you find the y-component is
which says that you multiply the magnitude of the vector (its length) by the sin of the direction (the angle):
and get
12.1 m
When the grasshoppers vertical velocity is exactly zero.
v = -g•t + v0.
v: vertical part of velocity. Is zero at maximum height.
g: 9.81
t: time you are looking for
v0: initial vertical velocity
Find the vertical part of the initial velocity, by using the angle at which the grasshopper jumps.