The problem states that the distance travelled (d) is
directly proportional to the square of time (t^2), therefore we can write this in
the form of:
d = k t^2
where k is the constant of proportionality in furlongs /
s^2
<span>Using the 1st condition where d = 2 furlongs, t
= 2 s, we calculate for the value of k:</span>
2 = k (2)^2
k = 2 / 4
k = 0.5 furlongs / s^2
The equation becomes:
d = 0.5 t^2
Now solving for d when t = 4:
d = 0.5 (4)^2
d = 0.5 * 16
<span>d = 8 furlongs</span>
<span>
</span>
<span>It traveled 8 furlongs for the first 4.0 seconds.</span>
Answer:

Explanation:
Torque is defined as the cross product between the position vector ( the lever arm vector connecting the origin to the point of force application) and the force vector.

Due to the definition of cross product, the magnitude of the torque is given by:

Where
is the angle between the force and lever arm vectors. So, the length of the lever arm (r) is minimun when
is equal to one, solving for r:

with the same generator, so the only factor for producing
the slectric field is only the speed. The faster the rotational speed of the
generator the greater it produce electric field. So the sequence is 3000 rpm
< 3200 rpm < 3400 rpm < 3600 rpm
Explanation:
(a) Displacement of an object is the shortest path covered by it.
In this problem, a student is biking to school. She travels 0.7 km north, then realizes something has fallen out of her bag. She travels 0.3 km south to retrieve her item. She then travels 0.4 mi north to arrive at school.
0.4 miles = 0.64 km
displacement = 0.7-0.3+0.64 = 1.04 km
(b) Average velocity = total displacement/total time
t = 15 min = 0.25 hour

Hence, this is the required solution.
Since the two waves have equal amplitudes, if the crest of one wave
meets the trough of the other one, they'll add to produce a level of zero
at that location.