Answer:
0.00066518 Nm
Explanation:
v = Velocity = 1.2 m/s
r = Distance to head = 2.3 cm
= Final angular velocity
= Initial angular velocity = 0
= Angular acceleration
t = Time taken = 2.4 s
Angular speed is given by

From equation of rotational motion

Torque

The torque of the motor is 0.00066518 Nm
Answer:
The coefficient of kinetic friction 
Explanation:
From the question we are told that
The length of the lane is 
The speed of the truck is 
Generally from the work-energy theorem we have that

Here N is the normal force acting on the truck which is mathematically represented as
is the change in kinetic energy which is mathematically represented as
=>
=>

=> 
=> 
Answer:
Picasso’s artistic achievements were in large part the result of his contribution to help bring the Nazi' devastating casual bombing and Spanish civil war in Guernica to the world's attention through his paintings.
Answer:4.05 s
Explanation:
Given
First stone is drop from cliff and second stone is thrown with a speed of 52.92 m/s after 2.7 s
Both hit the ground at the same time
Let h be the height of cliff and it reaches after time t

For second stone
---2
Equating 1 &2 we get




