Answer:
The p value for this case would be given by:
For this case since the p value is higher than the significance level given we have enough evidence to FAIL to reject the null hypothesis and we can conclude that the true proportion is not significantly different from 0.32 or 32 %
Step-by-step explanation:
Information given
n=750 represent the random sample taken
estimated proportion of people who thought the economy is getting worse
is the value that we want to verify
represent the significance level
z would represent the statistic
represent the p value
Hypothesis to test
We want to check if the true proportion of interest is equal to 0.32 or not.:
Null hypothesis:
Alternative hypothesis:
The statistic would be given by:
(1)
Replacing we got:
The p value for this case would be given by:
For this case since the p value is higher than the significance level given we have enough evidence to FAIL to reject the null hypothesis and we can conclude that the true proportion is not significantly different from 0.32 or 32 %
It is (5x600)+(5x80)=3400
For finding the answer of such a question, we only multiply the function by the given value. so as for f(x)=34x2−1, The function g(x), a vertical stretch of f(x) by a factor of 8 is g(x) =8(34x2−1)
1) You included neihter what Ramesh says nor the statements, then I can you tell some facts about the pattern.
2) The sequence is: 2401, 343, 49, 7, and 1.
3) The first term is 2401
4) The sequence is a decreasing geometric one.
5) The ratio is found dividing two consecutive terms (the second by the first, or the third by the second, or the fourth by the third, or the fifth by fourth):
1/7 = 7 / 49 = 49 / 343 = 343 / 2401.
So, the ratio is 1/7
6) The sum of that sequence is 2401 + 343 + 49 + 7 + 1 = 2801
Answer:
The 80% confidence interval for the population proportion of tenth graders reading at or below the eighth grade level is (0.149, 0.207).
Step-by-step explanation:
In a sample with a number n of people surveyed with a probability of a success of
, and a confidence level of
, we have the following confidence interval of proportions.

In which
z is the zscore that has a pvalue of
.
Suppose a sample of 292 tenth graders is drawn. Of the students sampled, 240 read above the eighth grade level.
So 292 - 240 = 52 read below or at eight grade level, and that 
80% confidence level
So
, z is the value of Z that has a pvalue of
, so
.
The lower limit of this interval is:

The upper limit of this interval is:

The 80% confidence interval for the population proportion of tenth graders reading at or below the eighth grade level is (0.149, 0.207).