Answer:
t = 0.33h = 1200s
x = 18.33 km
Explanation:
If the origin of coordinates is at the second car, you can write the following equations for both cars:
car 1:
(1)
xo = 10 km
v1 = 55km/h
car 2:
(2)
v2 = 85km/h
For a specific value of time t the positions of both cars are equal, that is, x=x'. You equal equations (1) and (2) and solve for t:


The position in which both cars coincides is:

Answer:
potential energy decrease and kinetic energy increases.
Explanation:
the law of conservation of energy says that the total energy of a system is conserved, then:

where
is the initial kinetic energy,
is the initial potential energy,
is the final kinetic energy and
is the final potential energy.
so, when the acorn fall the final potential energy is going to decrease because the potential energy is equal to:

Where m is the mass, g the gravity and h the height.
Therefore, in order to fullfil with the law of conservation of energy is necesary that the final kinetic energy increase.
Now, we know that the kinetic energy is equal to:

where v is the velocity, so, it means that the velocity of the acorn is going to increase.
Answer:
(507 nm)
Explanation:
First of all let's calculate the energy of the photon absorbed by the electron, This is given by

where
h is the Planck constant
is the frequency of the photon
Substituting,

The energy of the second photon, the one emitted when the electron drops to the intermediate energy level, is 2/3 of this energy:

The relationship between the energy of the photon and its wavelength
is

where c is the speed of light. Solving for
, we find the wavelength:

<span>Answers: (a) 2.0 m/s (b) 4 m/s
Method:
(a) By conservation of momentum, the velocity of the center of mass is unchanged, i.e., 2.0 m/s.
(b) The velocity of the center of mass = (m1v1+m2v2) / (m1+m2)
Since the second mass is initially at rest, vcom = m1v1 / (m1+m2)
Therefore, the initial v1 = vcom (m1+m2) / m1 = 2.0 m/s x 6 = 12 m/s
Since the second mass is initially at rest, v2f = v1i (2m1 /m1+m2 ) = 12 m/s (2/6) = 4 m/s </span>
Answer: Conditions for equilibrium require that the sum of all external forces acting on the body is zero (first condition of equilibrium), and the sum of all external torques from external forces is zero (second condition of equilibrium). These two conditions must be simultaneously satisfied in equilibrium
Explanation: Hope this helped