Answer:
10.1 N
Explanation:
Your answer is 10.1 N, I don't actually know how to do it but I hope it helps.
Answer:

Explanation:
Mass of the cable car, m = 5800 kg
It goes 260 m up a hill, along a slope of 
Therefore vertical elevation of the car = 
Now, when you get into the cable car, it's velocity is zero, that is, initial kinetic energy is zero (since K.E. =
). Similarly as the car reaches the top, it halts and hence final kinetic energy is zero.
Therefore the only possible change in the cable car system is the change in it's gravitational potential energy.
Hence, total change in energy = mgh = 
where, g = acceleration due to gravity
h = height/vertical elevation
Answer:
Check the explanation
Explanation:
given
R = 1.5 cm
object distance, u = 1.1 cm
focal length of the ball, f = -R/2
= -1.5/2
= -0.75 cm
let v is the image distance
use, 1/u + 1/v = 1/f
1/v = 1/f - 1/u
1/v = 1/(-0.75) - 1/(1.1)
v = -0.446 cm <<<<<---------------Answer
magnification, m = -v/u
= -(-0.446)/1.1
= 0.405 <<<<<<<<<---------------Answer
The image is virtual
The image is upright
given
R = 1.5 cm
object distance, u = 1.1 cm
focal length of the ball, f = -R/2
= -1.5/2
= -0.75 cm
let v is the image distance
use, 1/u + 1/v = 1/f
1/v = 1/f - 1/u
1/v = 1/(-0.75) - 1/(1.1)
v = -0.446 cm <<<<<---------------Answer
magnification, m = -v/u
= -(-0.446)/1.1
= 0.405 <<<<<<<<<---------------Answer
Kindly check the diagram in the attached image below.
Answer:
Tension in the string at this position: 3.1 N.
Explanation:
Convert the radius of the circle to meters:
.
What's the net force on the object?
The object is in a circular motion. As a result,
,
where
is the net force on the object,
is the mass of the object,
is the velocity of the object, and
is the radius of the circular motion.
For this object,
.
The output unit of net force should be standard if the unit for mass, velocity, and radius are all standard. The net force shall always point towards the center. In this case the net force points downwards.
What are the forces on this object?
There are two forces on the object at this moment:
- Weight,
, which points downwards.
. - Tension,
, which also points downwards. The size of the tension force needs to be found.
What's the size of the tension force?
Gravity and tension points in the same direction. The size of their resultant force is the sum of the two forces. In other words,
.
.
All three values in this question are given with two sig. fig. Round the value of
to the same number of significant figures.
Speed = 85/30 m/s
Momentum = 23.5 * 85/30 = ....