Answer:
a) the values of the angle α is 45.5°
b) the required magnitude of the vertical force, F is 41 lb
Explanation:
Applying the free equilibrium equation along x-direction
from the diagram
we say
∑Fₓ = 0
Pcosα - 425cos30° = 0
525cosα - 368.06 = 0
cosα = 368.06/525
cosα = 0.701
α = cos⁻¹ (0.701)
α = 45.5°
Also Applying the force equation of motion along y-direction
∑Fₓ = ma
Psinα + F + 425sin30° - 600 = (600/32.2)(1.5)
525sin45.5° + F + 212.5 - 600 = 27.95
374.46 + F + 212.5 - 600 = 27.95
F - 13.04 = 27.95
F = 27.95 + 13.04
F = 40.99 ≈ 41 lb
Answer : The process of changing a property of a wave to transmit information is called Modulation.
Explanation :
Modulation is the process of changing the property of wave to transmit information. This is done with the help of modulator.
In modulation, the message signal is superimposed on a high frequency signal. A sine wave ( usually high frequency ) is used as a high frequency carrier wave.
Modulation can be done in many ways like :
(1) Frequency modulation
(2) Amplitude modulation
(3) Pulse modulation
I believe this ratio is 4:1 due to the inverse square law
To
solve this problem, we assume that the wavelength of the light in air is 500
nanometers.
For this case we
only need the refractive index of the polystyrene. For an antireflective
coating, we need a quarter of wave thickness at the wavelength in the air. Which
means that the antireflective coating needs to be as thick as 1/4 of the
wavelength, divided by the coating’s refractive index. This is expressed
mathematically in the form:
x = λ / (4 * n)
where,
x = thickness
λ = wavelength
of light
n = index of
refraction of polystyrene
Substituting:
x = 500 nm / (4
* 1.49)
x = 500 nm / 5.96
x = 83.90 nm
Answer:
<em>radius of the loop = 7.9 mm</em>
<em>number of turns N ≅ 399 turns</em>
Explanation:
length of wire L= 2 m
field strength B = 3 mT = 0.003 T
current I = 12 A
recall that field strength B = μnI
where n is the turn per unit length
vacuum permeability μ =
= 1.256 x 10^-6 T-m/A
imputing values, we have
0.003 = 1.256 x 10^−6 x n x 12
0.003 = 1.507 x 10^-5 x n
n = 199.07 turns per unit length
for a length of 2 m,
number of loop N = 2 x 199.07 = 398.14 ≅ <em>399 turns</em>
since there are approximately 399 turns formed by the 2 m length of wire, it means that each loop is formed by 2/399 = 0.005 m of the wire.
this length is also equal to the circumference of each loop
the circumference of each loop = 
0.005 = 2 x 3.142 x r
r = 0.005/6.284 =
= 0.0079 m =<em> 7.9 mm</em>