Here we have to choose the right option which tells the moles of CaCl₂ will react with 6.2 moles of AgNO₃ in the reaction
2AgNO₃ + CaCl₂→ 2AgCl + Ca(NO₃)₂
6.2 moles of silver nitrate (AgNO₃) will react with B. 3.1 moles of calcium chloride (CaCl₂).
From the reaction: 2AgNO₃ + CaCl₂→ 2AgCl + Ca(NO₃)₂
Thus 2 moles of AgNO₃ reacts with 1 mole of CaCl₂
Henceforth, 6.2 moles of AgNO₃ reacts with
= 3.1 moles of CaCl₂.
1 mole of CaCl₂ reacts with 2 moles of AgNO₃. Thus-
A. 2.2 moles of CaCl₂ will react with 2.2×2 = 4.4 moles of AgNO₃.
C. 6.2 moles of CaCl₂ will reacts with 6.2×2 = 12.4 moles of AgNO₃.
D. 12.4 moles of CaCl₂ will reacts with 12.4 × 2 = 24.8 moles of AgNO₃
Thus the right answer is 6.2 moles of AgNO₃ will react with 3.1 moles of CaCl₂.
<span>NaCl
First calculate the molar mass of NaCl and AgNO3 by looking up the atomic weights of each element used in either compound
Sodium = 22.989769
Chlorine = 35.453
Silver = 107.8682
Nitrogen = 14.0067
Oxygen = 15.999
Now multiply the atomic weight of each element by the number of times that element is in each compound and sum the results
For NaCl
22.989769 + 35.453 = 58.44277
For AgNO3
107.8682 + 14.0067 + 3 * 15.999 = 169.8719
Now calculate how many moles of each substance by dividing the total mass by the molar mass
For NaCl
4.00 g / 58.44277 g/mol = 0.068443 mol
For AgNO3
10.00 g / 169.8719 g/mol = 0.058868
Looking at the balanced equation for the reaction, there is a 1 to 1 ratio in molecules for the reaction. Since there is a smaller number of moles of AgNO3 than there is of NaCl, that means that there will be some NaCl unreacted, so the excess reactant is NaCl</span>
Answer:
V₂ =31.8 mL
Explanation:
Given data:
Initial volume of gas = 45 mL
Initial temperature = 135°C (135+273 =408 K)
Final temperature = 15°C (15+273 =288 K)
Final volume of gas = ?
Solution:
The given problem will be solve through the Charles Law.
According to this law, The volume of given amount of a gas is directly proportional to its temperature at constant number of moles and pressure.
Mathematical expression:
V₁/T₁ = V₂/T₂
V₁ = Initial volume
T₁ = Initial temperature
V₂ = Final volume
T₂ = Final temperature
Now we will put the values in formula.
V₁/T₁ = V₂/T₂
V₂ = V₁T₂/T₁
V₂ = 45 mL × 288 K / 408 k
V₂ = 12960 mL.K / 408 K
V₂ =31.8 mL
Answer:
There are 3 steps of this problem.
Explanation:
Step 1.
Wet steam at 1100 kPa expands at constant enthalpy to 101.33 kPa, where its temperature is 105°C.
Step 2.
Enthalpy of saturated liquid Haq = 781.124 J/g
Enthalpy of saturated vapour Hvap = 2779.7 J/g
Enthalpy of steam at 101.33 kPa and 105°C is H2= 2686.1 J/g
Step 3.
In constant enthalpy process, H1=H2 which means inlet enthalpy is equal to outlet enthalpy
So, H1=H2
H2= (1-x)Haq+XHvap.........1
Putting the values in 1
2686.1(J/g) = {(1-x)x 781.124(J/g)} + {X x 2779.7 (J/g)}
= 781.124 (J/g) - x781.124 (J/g) = x2779.7 (J/g)
1904.976 (J/g) = x1998.576 (J/g)
x = 1904.976 (J/g)/1998.576 (J/g)
x = 0.953
So, the quality of the wet steam is 0.953
Answer: It will occupy
at the same temperature and 475 mm Hg.
Explanation:
Boyle's Law: This law states that pressure is inversely proportional to the volume of the gas at constant temperature and number of moles.
(At constant temperature and number of moles)
(At constant temperature and number of moles)
where,
= initial pressure of gas = 760 mm Hg
= final pressure of gas = 475 mm Hg
= initial volume of gas = 
= final volume of gas = ?
Putting in the values:

Thus it will occupy
at the same temperature and 475 mm Hg