Answer:
Explanation:
Given
Force P is acting upward
C is vertical contact Force
W is the weight of the crate
As P is unable to move the Block therefore Normal reaction keeps on acting on block
thus we can say that
P-W+C=0
P=W-C
This question deals with the volume of different shapes.
a) volume of the sphere is "33.51 m³".
b) volume of the cylinder is "25.13 m³".
a)
The volume of a sphere is given by the following formula:

<u>Volume = 33.51 m³</u>
<u />
b)
The volume of a cylinder is given by the following formula:

<u>Volume = 25.13 m³</u>
<u />
Learn more about <em>volume </em>here:
brainly.com/question/16686115?referrer=searchResults
The attached picture shows the formulae of the <em>volume</em> of different shapes.
Answer:
The net force on the scooter is 95 N to the left.
Explanation:
Lizzie is pushing with 75 N of force to the left, so the force is a vector with 75N of magnitude and to the left.
Alex is helping with 20 N to the left, so the force is a vector with 20 N magnitude and to the left.
When we add vectors, vectors that point in the same direction add up and vectors that point in opposite directions are subtracted.
Hence, the net force is equal to:
F=75 N + 20 N=95 N
As both forces point to the left, the net force is also to the left.
Answer:
a) (95.4 i^ + 282.6 j^) N
, b) 298.27 N 71.3º and c) F' = 298.27 N θ = 251.4º
Explanation:
a) Let's use trigonometry to break down Jennifer's strength
sin θ = Fjy / Fj
cos θ = Fjx / Fj
Analyze the angle is 32º east of the north measuring from the positive side of the x-axis would be
T = 90 -32 = 58º
Fjy = Fj sin 58
Fjx = FJ cos 58
Fjx = 180 cos 58 = 95.4 N
Fjy = 180 sin 58 = 152.6 N
Andrea's force is
Fa = 130.0 j ^
We perform the summary of force on each axis
X axis
Fx = Fjx
Fx = 95.4 N
Axis y
Fy = Fjy + Fa
Fy = 152.6 + 130
Fy = 282.6 N
F = (95.4 i ^ + 282.6 j ^) N
b) Let's use the Pythagorean theorem and trigonometry
F² = Fx² + Fy²
F = √ (95.4² + 282.6²)
F = √ (88963)
F = 298.27 N
tan θ = Fy / Fx
θ = tan-1 (282.6 / 95.4)
θ = tan-1 (2,962)
θ = 71.3º
c) To avoid the movement they must apply a force of equal magnitude, but opposite direction
F' = 298.27 N
θ' = 180 + 71.3
θ = 251.4º
The two flaws in
her experiment’s design are
<span>- She introduced at least one confounding variable.</span>
<span>- She tried to test multiple hypotheses at a time</span>
In the above mentioned experiment she had to have four samples to prove
four hypotheses, each one separately and not to mix two hypotheses in an alone
sample, that what it brings as consequence is the confusion.