Answer:
A.)1.52cm
B.)1.18cm
Explanation:
angular speed of 120 rev/min.
cross sectional area=0.14cm²
mass=12kg
F=120±12ω²r
=120±12(120×2π/60)^2 ×0.50
=828N or 1068N
To calculate the elongation of the wire for lowest and highest point
δ=F/A
= 1068/0.5
δ=2136MPa
'E' which is the modulus of elasticity for alluminium is 70000MPa
δ=ξl=φl/E =2136×50/70000=1.52cm
δ=F/A=828/0.5
=1656MPa
δ=ξl=φl/E
=1656×50/70000=1.18cm

Answer:
B
Explanation:
Icicles melt from a rooftop
Answer:
Speed of water, v = 4.2 m/s
Explanation:
Given that,
Diameter of the tank, d = 17 cm
It is placed at a height of 90 cm, h = 0.9 m
We need to find the speed at which the water exits the tank through the hole. It can be calculated using the conservation of energy as :



v = 4.2 m/s
So, the speed of water at which the water exits the tank through the hole is 4.2 m/s. Hence, this is the required solution.
If it is a multiple choice question is C. Infrared waves do not carry enough energy to kill cancerous cells.
First, let's determine the gravitational force of the Earth exerted on you. Suppose your weight is about 60 kg.
F = Gm₁m₂/d²
where
m₁ = 5.972×10²⁴ kg (mass of earth)
m₂ = 60 kg
d = 6,371,000 m (radius of Earth)
G = 6.67408 × 10⁻¹¹ m³ kg⁻¹ s⁻²
F = ( 6.67408 × 10⁻¹¹ m³ kg⁻¹ s⁻²)(60 kg)(5.972×10²⁴ kg)/(6,371,000 m )²
F = 589.18 N
Next, we find the gravitational force exerted by the Sun by replacing,
m₁ = 1.989 × 10³⁰<span> kg
Distance between centers of sun and earth = 149.6</span>×10⁹ m
Thus,
d = 149.6×10⁹ m - 6,371,000 m = 1.496×10¹¹ m
Thus,
F = ( 6.67408 × 10⁻¹¹ m³ kg⁻¹ s⁻²)(60 kg)(1.989 × 10³⁰ kg)/(1.496×10¹¹ m)²
F = 0.356 N
Ratio = 0.356 N/589.18 N
<em>Ratio = 6.04</em>