Answer:
He must get 33 hits in his next 46 times at bat to finish the year with a .400 batting average
Step-by-step explanation:
The player has already batted 134 times and will still bat 46 times. So in the end of the year, he is going to have 134 + 46 = 180 at bats.
How many hits does he need to have to hit .400?
This is 40% of 180, which is 0.4*180 = 72.
He has already 39 hits, so in his next 46 at bats, he will need 72 - 39 = 33 hits.
Euclid : known as father of geometry
Thales : greek philosopher who contributed 5 theorems of geometry
Pythagoras : had a theorem named after him
Hippocrates : compiled basic geometry facts into a textbook
Answer:
2.41
Step-by-step explanation:
Magnifcation = Image distance/object distance
Given;
Image distance = -53cm
Object distance = 22cm
Substitute
Magnification = 53/22
Magnification = 2.41
Note that the negative sign is not used in calculating magnification
Answer:
We will choose the last option is correct.
Step-by-step explanation:
A land surveyor places two stakes 500 ft apart and locates the midpoint between the stakes.
From the midpoint, he needs to place another stake 100 ft away that is equidistant to the two original stakes.
Therefore, to apply the Perpendicular Bisector Theorem, the land surveyor would have to identify a line that is "perpendicular to the line connecting the two stakes and going through the midpoint of the two stakes".
Therefore we will choose the last option is correct. (Answer)