P = m * v
v = {3i - 4j} = square root (3^2 + 4^2) = 5
P = 20 * 5
P = 100 kg m/s
Answer:
Wave W is a sound wave, Waves X and Y are light waves, and it is impossible to tell what kind of wave Wave Z is.
Explanation:
W travels fastest through metal
X travels fastest through air,
Y travels more slowly through water than air
Z travels more slowly at cool temperatures
W appears to be sound wave as sound travels fastest through metal .
X appears to be light wave as light travels fastest in air .
Y also appears to be light wave as speed of light is reduced when it passes from air to water .
Z It is impossible to tell anything about the nature of Z wave .
Answer:
The magnitude of the average force exerted on the water by the blade is 960 N.
Explanation:
Given that,
The mass of water per second that strikes the blade is, 
Initial speed of the oncoming stream, u = 16 m/s
Final speed of the outgoing water stream, v = -16 m/s
We need to find the magnitude of the average force exerted on the water by the blade. It can be calculated using second law of motion as :



F = -960 N
So, the magnitude of the average force exerted on the water by the blade is 960 N. Hence, this is the required solution.