the normal force is the force applied opposite to the weight
of the was box. So the normal force is equal to the weight of the box = 24 kg
*(9.81 m/s2) = 235.44 N
the acceleration of the box be solve using newtons 2nd
law of motion:
F = ma
a = F/ m = 585 N/ 24 kg = 24.38 m/s2
D) Heat, because friction produces heat, not light, gravitational or chemical. hope this helps! : )
Answer:1.301 s
Explanation:
Given
Initial Velocity(u)=30 m/s
Height of cliff=8.3 m
Time taken to cover 8.3 m

here Initial vertical velocity is 0



Horizontal distance


Answer:
6N
Explanation:
Given parameters:
Pressure applied by the woman = 300N/m²
Area = 0.02m²
Unknown:
Force applied = ?
Solution:
Pressure is the force per unit area on a body
Pressure =
Force = Pressure x area
Force = 300 x 0.02 = 6N
Answer:

Explanation:
According to Newton's first law:

The component of the force on the y-axis can be obtained through the Pythagorean Theorem. This is because the components are the cathetus of a right triangle and its hypotenuse is the magnitude of the force:

Replacing and solving for N:
