The unit 'mb' means millibar which is equivalent to 1/1000 of 1 bar. To convert the units from bar to atmospheres (atm) and to inches Hg (inHg), we need to know the conversion factors.
a.) 1 atm = 1.01325 bar
0.92 mb(1 bar/1000 mbar)(1 atm/1.01325 bar) =<em> 9.08×10⁻⁴ atm</em>
b.) 1 bar = 29.53 inHg
0.92 mb(1 bar/1000 mbar)(29.53 inHg/1 bar) =<em> 0.027 inHg</em>
Answer:
They two waves has the same amplitude and frequency but different wavelengths.
Explanation: comparing the wave equation above with the general wave equation
y(x,t) = Asin(2Πft + 2Πx/¶)
Let ¶ be the wavelength
A is the amplitude
f is the frequency
t is the time
They two waves has the same amplitude and frequency but different wavelengths.
Answer
given,
mass of the ball = 3 kg
swing in vertical circle with radius = 2 m
work done by the gravity = ?
work done by the tension = ?
Work done by the gravity = - m g Δh
Δ h = 2 + 2 = 4 m
Work done by the gravity =
= -117.6 J
work done by gravity is equal to -117.6 J
Work done by tension will be equal to zero.
Zero because tension is always perpendicular to velocity
work done by tension is equal to 0 J
Answer:
(b) 10 Wb
Explanation:
Given;
angle of inclination of magnetic field, θ = 30°
initial area of the plane, A₁ = 1 m²
initial magnetic flux through the plane, Φ₁ = 5.0 Wb
Magnetic flux is given as;
Φ = BACosθ
where;
B is the strength of magnetic field
A is the area of the plane
θ is the angle of inclination
Φ₁ = BA₁Cosθ
5 = B(1 x cos30)
B = 5/(cos30)
B = 5.7735 T
Now calculate the magnetic flux through a 2.0 m² portion of the same plane
Φ₂ = BA₂Cosθ
Φ₂ = 5.7735 x 2 x cos30
Φ₂ = 10 Wb
Therefore, the magnetic flux through a 2.0 m² portion of the same plane is is 10 Wb.
Option "b"
We use the kinematic equations,
(A)
(B)
Here, u is initial velocity, v is final velocity, a is acceleration and t is time.
Given,
,
and
.
Substituting these values in equation (B), we get
.
Therefore from equation (A),

Thus, the magnitude of the boat's final velocity is 10.84 m/s and the time taken by boat to travel the distance 280 m is 51.63 s