Answer : The percent difference between the ideal and real gas is, 4.06 %.
Explanation : Given,
Ideal pressure (true value) = 49.3 atm
Real pressure (measured value) = 47.3 atm
The formula used to calculate percent difference is :
Percent difference = 
Percent difference = 
Percent difference = 4.06 %
Therefore, the percent difference between the ideal and real gas is, 4.06 %.
Explanation:
According to Charle's law, at constant pressure the volume of an ideal gas is directly proportional to the temperature.
That is, 
Hence, it is given that
is 3.50 liters,
is 20 degree celsius, and
is 100 degree celsius.
Therefore, calculate
as follows.


= 17.5 liter
Thus, we can conclude that volume of gas required at 100 degree celsius is 17.5 liter.
<span>Answer:
It depends on what came after "0.5440 M H...".
If it was a monoprotic acid, like HCl, the calculation would go like this:
(55.25 mL) x (0.5440 M acid) x (1 mol KOH / 1 mol acid) / (0.2450 M KOH) =
122.7 mL KOH
If it was a diprotic acid, like H2SO4, like this:
(55.25 mL) x (0.5440 M acid) x (2 mol KOH / 1 mol acid) / (0.2450 M KOH) =
245.4 mL KOH
If it was a triprotic acid, like H3PO4, like this:
(55.25 mL) x (0.5440 M acid) x (3 mol KOH / 1 mol acid) / (0.2450 M KOH) =
368.0 mL KOH</span>
Answer:
The temperature difference of the body after 3 hours = 5.16 K
Explanation:
we know that the number of moles of O₂ inhaled are 0.02 mole/min⁻¹
or, 1.2 mole.h⁻¹
The average heat evolved by the oxidation of foodstuffs is then:
⇒ Q avg =
= 7.2 kj.h⁻¹.Kg⁻¹
the heat produced after 3 h would be:
= 7.2 kj. h⁻¹.Kg⁻¹ x 3 h
= 21.6 kj. kg⁻¹
= 21.6 x 10³ j kg⁻¹
We know Qp = Cp x ΔT
Assume the heat capacity of the body is 4.18 J g⁻¹K⁻¹
⇒ ΔT = 
⇒ ΔT = 
⇒ ΔT = 5.16 K
Answer:
by adding water into the mix
Explanation:
this will dissolve the salt