Answer : The correct answer for mole ratio of H₂O : H₃PO₄ = 6: 4 .
Mole ratio :
It is defined as mole of one substance to another substance in a balanced reaction . In the balanced reaction , the coefficient written before the substances are taken as moles of that substance.
The given balanced reaction between P₄H₁₀ and H₂O is :
P₄O₁₀ + 6 H₂O → 4 H₃PO₄
Mole of H₂O = 6
Mole of H₃PO₄ = 4
Hence mole ratio of Water : H₃PO₄ = 6 : 4
C2H6O + O2 ---> C2H4O2 + H2O
using the molar masses:-
24+ 6 + 16 g of C2H6O produces 24 + 4 + 32 g C2H4O2 (theoretical)
46 g produces 60g
60 g C2H4O2 is produced from 46g C2H6O
1g . .................................46/60 g
700g ................................. (46/60) * 700 Theoretically
But as the yield is only 7.5%
the required amount is ((46/60) * 700 ) / 0.075 = 7155.56 g
= 7.156 kg to nearest gram. Answer
Sucrose is a non ionic compound. It does liberates ion when dissolved in water unlike NaCl or other salts which dissolve in water and produce respective cations and anions.
Thus if any amount of sucrose is dissolved in water, it will form non ionic aqueous solution (it will dissolve completely). Thus sucrose solution being non electrolytic will not conduct electricity in aqueous solution.
the bulb will not light up as sucrose will remain in molecular form only
0.216g of aluminium compound X react with an excess of water water to produce gas. this gas burn completely in O2 to form H2O and 108cm^3of CO2 only . the volume of CO2 was measured at room temperature and pressure
0.108 / n = 24 / 1
n = 0.0045 mole ( CO2 >>0.0045 mole
0.216 - 0.0045 = 0.2115
so Al = 0.2115 / 27 => 0.0078 mole
C = 0.0045 * 1000 => 4.5 and Al = 0.0078 * 1000 = 7.8
Answer:
Bi2(SO4)3
Explanation:
Bismuth(iii) sulfate is an ionic compound therefore, their is transfer of electron. Ionic compound has both cations and anions. The cations is positively charged ion while the anions is negatively charged ions. The cations loses electron to become positively charged while the anions gains electron to become negatively charged.
From the compound above, Bismuth(iii) sulfate the cations will be Bismuth ion which loses 3 electrons. The anions is the sulfate ion (S04)2- with a -2 charge.
The chemical formula can be computed from the charge configuration as follows
Bi3+ and (SO4)2-
cross multiply the charges living the sign behind to get the chemical formula
Bi2(SO4)3
Note the final chemical formula, the numbers are sub scripted