<u>Answer:</u> The total pressure of the container will be 2.00 atm
<u>Explanation:</u>
We are given:
Initial moles of phosphorus pentachloride = 1.00 atm
For the given chemical reaction:

By Stoichiometry of the reaction:
1 mole of
produces 1 mole of
and 1 mole of chlorine gas
So, 1.00 atm of
will also produce 1.00 atm of
and 1.00 atm of chlorine gas when the reaction goes to completion.
Total pressure of the container when the reaction goes to completion = 1.00 + 1.00 = 2.00 atm
Hence, the total pressure of the container will be 2.00 atm
Answer:
92.65256 cm^3
Explanation:
To find this, we can simply multiply all three dimensions to get the answer in cubic centimeters, and we get the answer above. If you want to be more specific, we can go by the sigfig rule and the answer would be rounded to 93 cm^3.
Answer: C. 25.6 kPa
Explanation:
The Gauge pressure is defined as the amount of pressure in a fluid that exceeds the amount of pressure in the atmosphere.
As such, the formula will be,
PG = PT – PA
Where,
PG is Gauge Pressure
PT is Absolute Pressure
PA is Atmospheric Pressure
Inputted in the formula,
PG = 125.4 - 99.8
PG = 25.6 kPa
The gauge pressure inside the container is 25.6kPa which is option C.