Answer:

Explanation:
The translational kinetic energy of the hoop is given by :
..................(1)
M is the mass of the hoop
v is the velocity of the hoop
The rotational kinetic energy of the hoop is given by :

Since, 

..............(2)
From equation (1) and (2) :

Therefore, the ratio of the translational kinetic energy to the rotational kinetic energy is 1.
Answer:
4.9 cm
Explanation:
From Hook's Law,
F = ke......................... Equation 1
Where F= force, e = extension, k = spring constant.
Note: the Force acting on the the spring is the weight of the mass.
W = mg.
F = mg.................... Equation 2
Where m = mass, g = acceleration due to gravity
Substitute equation 2 into equation 1
mg = ke
make e the subject of the equation
e = mg/k............... Equation 3.
Given: m = 2 kg, g = 9.8 m/s², k = 400 N/m
e = (2×9.8)/400
e = 19.6/400
e = 0.049 m
e = 4.9 cm
The correct answer is Option C) Sample C would be best, because the percentage of the energy in an incident wave that remains in a reflected wave from this material is the smallest.
As the coefficient of absorption would define the energy present in the reflected wave, the material C has the highest percentage of absorption i.e. 62% and would be best suitable to make a sound proof room.
When an airplane is flying straight and level at a constant speed, the lift it produces balances its weight, and the thrust it produces balances its drag. However, this balance of forces changes as the airplane rises and descends, as it speeds up and slows down, and as it turns.