Answer:
Volume of acid Va = 38.70cm3,
Concentration of acid Ca = 1.90M
Volume of Base Vb = 10.30cm3
Concentration of base Cb = ?
Equation of the reaction
H2SO4 + 2NaOH = Na2SO4 + 2H2O
No of mole of acid Na = 1
No of mole of base Nb = 2
CaVa/CbVb = Na/Nb
Cb = CaVaNb/VbNa
Cb = 1.9*38.7*2/10.30*1
Cb = 14.2777M
Explanation:
Answer: 3.57M
Explanation:Please see attachment for explanation
2 that is Calcium (Ca) and Manganese (Mn)
Add dithizone in chloroform and look for a red complex formation.
1. observations
2. hypothesis
3. experimentation
Observations are made, Hypothesies are formed from observations, and experimnets help alter and comfirm hypothesis.
require an emergency support immediately