Answer:
6.1 ×10^-19 J
Explanation:
From E= hc/λ
h= planks constant = 6.6×10^-34 Js
c= speed of light = 3×10^8 ms^1
λ= wavelength = 325 nm
E= 6.6 × 10^-34 × 3×10^8/325 × 10^-9
E= 0.061 × 10^ -17 J
E= 6.1 ×10^-19 J
thanks for the answers ッ. (btw they’re on the bottom of the question if anyone doesn’t see it.
Reactivity is a chemical
property of a substance. According to EPA regulations, it is normally unstable
and readily
undergoes violent change without
detonating. it can explode or violently react when exposed to water, when
heated, or under STP.
Answer:
A. psychographic lifestyle segmentation
Explanation:
Psychographic lifestyle segmentation -
It refers to the distribution or classification method , where the consumers of a particular goods and services are classified into particular groups , depending on the psychological characteristics of the consumers , is referred to as psychographic lifestyle segmentation .
The segmentation take care of the consumers celief , priority , va;ues , decision - making process , lifestyle .
The method enables to market the goods and services in a better manner , nd increases the profit of the company .
Hence , from the given scenario of the question ,
The correct option is A. psychographic lifestyle segmentation .