The density of a substance can simply be calculated by
dividing the mass by the volume:
density = mass / volume
Therefore calculating for the density since mass and volume
are given:
density = 46.0 g / 34.6 mL
density = 1.33 g / mL
The moles of chromium (iii) nitrate produced is calculated as follows
write the equation for reaction
3 Pb(NO3)2 + 2 Cr = 2 Cr(NO3)3 + 3 Pb
by use of mole ratio between Pb(NO3)2 to Cr(NO3)3 which is 3 : 2 the moles of Cr(NO3)3 is therefore
= 0.85 x2 /3 = 0.57 moles
To most geologists, the term "acid test" means placing a drop of dilute (5% to 10%) hydrochloric acid on a rock or mineral and watching for bubbles of carbon<span> dioxide gas to be released. The bubbles signal the presence of carbonate minerals such as</span>calcite<span>, </span>dolomite<span>, or one of the minerals listed in Table 1.</span>
Answer:
The actual number of moles is 9 moles.
It is less than 15
Number of moles needed is 9 moles
Explanation:
15H2 + 10N2 ——-> 10NH3
Now from the question, we can see that the percentage yield is 60%
The percentage yield can be calculated as actual moles of H2/Theoretical moles of H2 * 100%
From the equation, we can see that the theoretical number of moles of hydrogen is 15.
Now to get the actual : 60 = x/15 * 100
x = 9
The actual number of moles is 9 moles.
It is less than 15
Number of moles needed is 9 moles
<span>Answer:
It depends on what came after "0.5440 M H...".
If it was a monoprotic acid, like HCl, the calculation would go like this:
(55.25 mL) x (0.5440 M acid) x (1 mol KOH / 1 mol acid) / (0.2450 M KOH) =
122.7 mL KOH
If it was a diprotic acid, like H2SO4, like this:
(55.25 mL) x (0.5440 M acid) x (2 mol KOH / 1 mol acid) / (0.2450 M KOH) =
245.4 mL KOH
If it was a triprotic acid, like H3PO4, like this:
(55.25 mL) x (0.5440 M acid) x (3 mol KOH / 1 mol acid) / (0.2450 M KOH) =
368.0 mL KOH</span>