Answer:
1.61 × 10⁶ kJ
Explanation:
The human burns energy so as to be healthy.
The amount of energy burnt per day by an adult human is 2 × 20³ kcal per day. Since there is 24 hours in a day, the amount of energy burnt per hour is 2 × 20³ × 24 = 48 × 20³ kcal per hour.
The conversion rate of kcal to kJ is 1 kcal = 4.184 kJ. Therefore converting the kcal per hour to kJ per hour gives:
48 × 20³ × 4.184 = 200.882 × 20³ kJ = 1.61 × 10⁶ kJ
Answer: -227 kJ
Explanation:
The balanced chemical reaction is,

The expression for enthalpy change is,
![\Delta H=\sum [n\times \Delta H_f(product)]-\sum [n\times \Delta H_f(reactant)]](https://tex.z-dn.net/?f=%5CDelta%20H%3D%5Csum%20%5Bn%5Ctimes%20%5CDelta%20H_f%28product%29%5D-%5Csum%20%5Bn%5Ctimes%20%5CDelta%20H_f%28reactant%29%5D)
![\Delta H=[(n_{CO_2}\times \Delta H_{CO_2})+ n_{H_2O}\times \Delta H_{H_2O})]-[(n_{C_2H_2}\times \Delta H_{C_2H_2})+(n_{O_2}\times \Delta H_{O_2})]](https://tex.z-dn.net/?f=%5CDelta%20H%3D%5B%28n_%7BCO_2%7D%5Ctimes%20%5CDelta%20H_%7BCO_2%7D%29%2B%20n_%7BH_2O%7D%5Ctimes%20%5CDelta%20H_%7BH_2O%7D%29%5D-%5B%28n_%7BC_2H_2%7D%5Ctimes%20%5CDelta%20H_%7BC_2H_2%7D%29%2B%28n_%7BO_2%7D%5Ctimes%20%5CDelta%20H_%7BO_2%7D%29%5D)
where,
n = number of moles
(as heat of formation of substances in their standard state is zero
Now put all the given values in this expression, we get
![-1255.8=[(2\times -393.5)+(1\times -241.8)]-[(1\times \Delta H_{C_2H_2})+(\frac{5}{2}\times 0)]](https://tex.z-dn.net/?f=-1255.8%3D%5B%282%5Ctimes%20-393.5%29%2B%281%5Ctimes%20-241.8%29%5D-%5B%281%5Ctimes%20%5CDelta%20H_%7BC_2H_2%7D%29%2B%28%5Cfrac%7B5%7D%7B2%7D%5Ctimes%200%29%5D)
![-1255.8=[(-787)+(-241.8)]-[(1\times \Delta H_{C_2H_2})+(0)]](https://tex.z-dn.net/?f=-1255.8%3D%5B%28-787%29%2B%28-241.8%29%5D-%5B%281%5Ctimes%20%5CDelta%20H_%7BC_2H_2%7D%29%2B%280%29%5D)

Therefore, the enthalpy change for
is -227 kJ.
Answer: The weight/weight % or percent by mass of the solute is 5.41 %.
Explanation:
Mass of the sodium sulfate,w = 9.74 g
Volume of the water = 165 mL
Density of the water = 1 g/mL

Mass of the water =
Mass of the solution, W:
Mass of solute + Mass of solvent =9.47 g + 165 g=174.47 g

The weight/weight % or percent by mass of the solute is 5.41 %.
Your answer is D. Since there is little to no magnetic field to wire, if it is copper which most wires are, there will be no voltage in a wire.
Answer:
1.8 × 10⁻¹⁶ mol
Explanation:
(a) Calculate the solubility of the Sr₃(PO₄)₂
Let s = the solubility of Sr₃(PO₄)₂.
The equation for the equilibrium is
Sr₃(PO₄)₂(s) ⇌ 3Sr²⁺(aq) + 2PO₄³⁻(aq); Ksp = 1.0 × 10⁻³¹
1.2 + 3s 2s
![K_{sp} =\text{[Sr$^{2+}$]$^{3}$[PO$_{4}^{3-}$]$^{2}$} = (1.2 + 3s)^{3}\times (2s)^{2} = 1.0 \times 10^{-31}\\\text{Assume } 3s \ll 1.2\\1.2^{3} \times 4s^{2} = 1.0 \times 10^{-31}\\6.91s^{2} = 1.0 \times 10^{-31}\\s^{2} = \dfrac{1.0 \times 10^{-31}}{6.91} = 1.45 \times 10^{-32}\\\\s = \sqrt{ 1.45 \times 10^{-32}} = 1.20 \times 10^{-16} \text{ mol/L}\\](https://tex.z-dn.net/?f=K_%7Bsp%7D%20%3D%5Ctext%7B%5BSr%24%5E%7B2%2B%7D%24%5D%24%5E%7B3%7D%24%5BPO%24_%7B4%7D%5E%7B3-%7D%24%5D%24%5E%7B2%7D%24%7D%20%3D%20%281.2%20%2B%203s%29%5E%7B3%7D%5Ctimes%20%282s%29%5E%7B2%7D%20%3D%20%201.0%20%5Ctimes%2010%5E%7B-31%7D%5C%5C%5Ctext%7BAssume%20%7D%203s%20%5Cll%201.2%5C%5C1.2%5E%7B3%7D%20%5Ctimes%204s%5E%7B2%7D%20%3D%201.0%20%5Ctimes%2010%5E%7B-31%7D%5C%5C6.91s%5E%7B2%7D%20%3D%201.0%20%5Ctimes%2010%5E%7B-31%7D%5C%5Cs%5E%7B2%7D%20%3D%20%5Cdfrac%7B1.0%20%5Ctimes%2010%5E%7B-31%7D%7D%7B6.91%7D%20%3D%201.45%20%5Ctimes%2010%5E%7B-32%7D%5C%5C%5C%5Cs%20%3D%20%5Csqrt%7B%201.45%20%5Ctimes%2010%5E%7B-32%7D%7D%20%3D%201.20%20%5Ctimes%2010%5E%7B-16%7D%20%5Ctext%7B%20mol%2FL%7D%5C%5C)
(b) Concentration of PO₄³⁻
[PO₄³⁻] = 2s = 2 × 1.20× 10⁻¹⁶ mol·L⁻¹ = 2.41× 10⁻¹⁶ mol·L⁻¹
(c) Moles of PO₄³⁻
Moles = 0.750 L × 2.41 × 10⁻¹⁶ mol·L⁻¹ = 1.8 × 10⁻¹⁶ mol