Answer:
0.50m/s
Explanation:
Average velocity is the change in displacement of a body with respect to time.
Velocity = ∆S/∆t
∆S = 100m - 70m
∆S = 30m
∆t = 2min - 1 min
∆t = 1min = 60secs
Substitute the given parameters into the formula for velocity
Velocity = 30m/60s
Velocity = 1/2 m/s
Average Velocity = 0.5m/s
Answer:
6.78 X 10³ N/C
Explanation:
Electric field near a charged infinite plate
= surface charge density / 2ε₀
Field will be perpendicular to the surface of the plate for both the charge density and direction of field will be same so they will add up.
Field due to charge density of +95.0 nC/m2
E₁ = 95 x 10⁻⁹ / 2 ε₀
Field due to charge density of -25.0 nC/m2
E₂ = 25 x 10⁻⁹ / 2ε₀
Total field
E = E₁ + E₂
= 95 x 10⁻⁹ / 2 ε₀ + 25 x 10⁻⁹ / 2ε₀
= 6.78 X 10³ N/C
Answer:14 m
Explanation:
Given
Vertical jump make by the dolphin is given by 
Suppose the dolphin jump with an initial velocity of 
so u is given by 
If dolphin launches at an angle
then maximum horizontal range is given by
assuming the of Dolphin to be Projectile so range is given by

substitute the value of 


Range will be maximum for 
thus 
Answer:
0.83 m or 5.57 m
Explanation:
Destructive interference will occur when the distances from the speakers differ by 1/2 wavelength.
The length of 1 cycle of 72.4 Hz is ...
λ = v/f = (343 m/s)/(72.4 Hz) ≈ 4.738 m
So, the distance of the listener from speaker B is ...
3.2 m ± (4.738 m)/2 = {0.83 m, 5.57 m} . . . either of these distances
_____
The location could be at additional multiples of 4.738 m, but we think not. The sound intensity drops off with the square of the distance from the speaker, so identical sound waves from the speakers will sound quite different at different distances from the speakers. For best interference, the distances need to be as close to the same as possible. That will be at 3.2 m and 5.57 m.
_____
<em>Comment on the speed of sound</em>
We don't know what speed you are to use for the speed of sound. We have used 343 m/s. Some sources use 340 m/s, which will give a result different by 2 or 3 cm.