Given that:
mean,μ=35.6 min
std deviation,σ=10.3 min
we are required to find the value of x such that 22.96% of the 60 days have a travel time that is at least x.
using z-table, the z-score that will give us 0.2296 is:-1.99
therefore:
z-score is given by:
(x-μ)/σ
hence:
-1.99=(x-35.6)/10.3
-20.497=x-35.6
x=35.6-20.497
x=15.103
Answer:
The correct option is B.
Step-by-step explanation:
The given equation are


On solving both the equation, we get




Put this value in the given equation.




The solution of the given system of equation is

The best approximation of the exact solution is (1.3,2.3). Therefore the correct option is B.
Answer: 5/12
Step-by-step explanation:
because the denominators are not the same you have to multiply to get a common base and then you can subtract from there to see how much he has left.