Ummmmmmmmmm is this what subject??????? Because I hv no idea unless u tell me a subject
Answer:
W = 172.5 J
Explanation:
given,
mass of the fruit crate = 14.5 kg
initial velocity to lift = 0.500 m/s
increase in the tension = 150 N
lift of crate = 1.15 m
work done by the tension = ?
work done = force x displacement
W = F s cos θ
θ = 0°
W = F s x cos 0
W = 150 x 1.15 x 1
W = 172.5 J
Work done on the crate by the tension force = W = 172.5 J
Answer:
Hydraulic press is called an instrument for multiplication of force. Why? Because it uses Pascal's idea and principle: F=p*S. If we apply small force to small piston you will generate a pressure. According to Pascal's law pressure is the same everywhere in closed system so the same pressure will act on large piston on the other side too.
Explanation:
Answer:B
Explanation:
Given
Distance of astronaut From asteroid x is 
Distance of astronaut From asteroid Y is 
Suppose M,M_x,M_y be the masses of Astronaut , asteroid X and Y
If the astronaut is in equilibrium then net gravitational force on it is zero


cancel out the common terms we get




To solve this problem it is necessary to apply the concepts related to the Force from Hooke's law, the force since Newton's second law and the potential elastic energy.
Since the forces are balanced the Spring force is equal to the force of the weight that is


Where,
k = Spring constant
x = Displacement
m = Mass
g = Gravitational Acceleration
Re-arrange to find the spring constant



Just before launch the compression is 40cm, then from Potential Elastic Energy definition



Therefore the energy stored in the spring is 63.72J